kc tu.

cultural centre / veggie bistro / speciality coffee / craft bar

SNP 77 , 916 01 Stará Turá +421 911 17 16 15 sme@kctu.sk
Otváracie hodiny
Pondelok
ZATVORENÉ
Utorok
8:00 - 00:00
Streda
8:00 - 00:00
Štvrtok
8:00 - 00:00
Piatok
8:00 - 00:00
Sobota
8:00 - 02:00
Nedela
8:00 - 16:00
Sledujte nás
Image Alt

KOMUNITNÉ PROJEKTY

REALIZOVANÉ PROJEKTY

SVEDOMITO FEST

Od roku 2018 sme sa prvý krát rozhodli organizovať Svedomito fest. Festival zdieľanej ekonomiky a trvalo udržateľného rozvoja prostredníctvom ktorého sme sa snažili ľudí viac vzdelávať a ukázať im alternatívu, ako žiť ekologickejšie, svedomitejšie a v prvom rade v čistejšom meste. S nápadom na vytvorenie festivalu prišiel Matúš Hladík, z kultúrneho a komunitného centra tu.. Svedomito fest vznikol spoluprácou občianskych združení, miestnych aktivistov a mestských podnikov, ktorým nie je stav našej planéty a okolia nášho mesta ľahostajný.

7 dní

Množstvo diskusií, prednášok, a iných aktivít

Odborníci z celého Slovenska

Turanský Street food & Craft beer festival

Turanský Street Food & Craft Beer Fest to sú výnimočné pivá, chutné jedlo a príjemná atmosféra v centre nášho mesta. Prvý ročník Turanského Street food & Craft Beer Festu v Starej Turej  sa uskutočnil na Námestí slobody. Okrem skvelého jedla a kvalitného piva z malých pivovarov na návštevníkov čakal bohatý hudobný program, množstvo súťaží, vystúpení a skvelej atmosféry.

Bohatý hudobný program

Street food z celého sveta

Vyše 20 lokalálnych remeselných pivovarov

CHARITATÍVNY KALENDÁR PRE ÚTULOK NÁDEJ

Naša Paulinka Fraštiová dlhoročná aktivistka v oblasti pomoci zvieratám v útulku, členka nášho tu. tímu, zorganizovala a vytvorila charitatívny kalendár so psíkmi z NMnV útulku, z ktorého celý výťažok sme dali útulku a zvieratkám v ňom. Spoločne sme vyzbierali 2740,08 EUR  a predali 239 kalendárov. Veľký vďaka patrí sponzorom, ktorí zabezpečili, že sme mohli zaplatiť celú tlač kalendárov, čo znamená, že čistý zisk z predaja išiel psíkom do útulku

Vyzbierali sme 2740,08 €

KOOPERÁCIA NA PROJEKTOCH

PETICIA ZA VÝSTAVBU SKATE PARKU

Naším cieľom bolo povzbudiť mladých ľudí, aby boli aktívni a zdraví. Skatepark je skvelým miestom pre deti, dospievajúcich a dospelých, aby sa mohli stretnúť, zabaviť a byť aktívni. Skate park možno použiť ako prostriedok, ktorý zabráni tínedžerom v nezákonnom správaní. Posledné roky sledujeme v našom meste zvyšujúci sa trend u mladých ľudí venovať sa športom ako skateing, bmx, inline, freestyle kolobežkovanie. A práve pre tieto športy je skate park skvelé útočisko. Ak v meste chýba skatepark znamená to ohrozenie zdravia ľudí vykonavajúcich dané športy. Nakoľko ako skate park využívajú terén mesta a komunikácie, kde ohrozujú seba a chodcov. Verejný skatepark znižuje mieru úrazov, a rovnako zvyšuje atraktivitu pre mladých ľudí.

Táto petícia sa začala ako fantázia, ktorú sme si predstavovali s priateľom Tomášom Blahom, ktorý zastupuje komunitu bikerov v Starej Turej. Spoločne sa nám podarilo vyzbierať vyše 800 podpisov, ktoré boli odovzdané vedeniu mesta.

Bezpečie pre športovcov a chodcov

Aktivity pre mladých ľudí

Vyše 800 podpisov

Rodinný piknik v parku na Mierovej ulici

Čerstvý vzduch a slniečko. Rodina, priatelia, piknik a trh so second hand produktami. Takúto pohodovú nedeľu sme mali možnosť zažiť a byť jej súčasťou ako o.z. vďaka o.z. Neofelis. Návštevníci mali možnosť vyskúšať si power yogu, pohybové hry pre deti, ochutnávku vegánskych potravín. K dispozícii bol aj BBQ food truck a skvelá káva.

Komunita

Enviromentálne vzdelávanie

PRIPRAVUJEME

Komunitná záhrada

Naším cieľom je aby sme v našom meste vytvorili platformu pre tvorenie komunitných záhrad obyvateľmi nášho mesta so vzorovou komunitnou záhradou. Komunitné záhrady v našom meste môžu byť efektívnym riešením ako využiť vnútrobloky medzi domovou výstavbou.

Komunitné záhrady sú skvelým nástrojom k budovaniu komunít. Pomáhajú spájať a meniť ľudí, ktorí žijú na rovnakom mieste v susedstve na komunitu. Zvýrazňujú rozmanitosť jednotlivých častí mesta a vytvárajú príležitosti pre ľudí, aby spolupracovali a učili sa od seba – o záhradníctve, príprave jedla a ďalších. Naučia sa rešpektovať rozdiely medzi sebou a vážiť si to, čo majú spoločné. Komunitné záhrady budujú vzťahy, ktoré pretrvávajú aj dlhšie obdobie.

Komunitné záhrady navyše vedú k obývateľnejšiemu prostrediu, vytvárajú krásu a znižujú kriminalitu, zvyšujú domáce hodnoty a zlepšujú imidž mesta. Okrem poskytovania čerstvého ovocia a zeleniny môže byť záhrada aj nástrojom na podporu fyzického a emočného zdravia, prepojenie s prírodou, výučbu životných zručností a podporu finančnej bezpečnosti.

Budovanie komunít

Zdravie obyvateľstva

Životné prostredie

Knižnica vecí

Prečo kupovať, keď si môžete požičať? Požičajte si užitočné veci pre svoj domov, projekty a dobrodružstvá. Budúcnosť je zdieľaná ekonomika to si uvedomujeme aj my v tu. Preto by sme radi do nášho mesta túto možnosť priniesli. Zdieľanie vecí, ktoré používame len zriedkavo je pre obyvateľov cenovo dostupnejšie, spája ľudí a šetrí našu planétu.  Knižnica vecí bude miesto, kde si môžu obyvatelia požičať napr. náradie do dielne, alebo kuchynské spotrebiče, veci potrebné k cestovaniu alebo veci, ktoré im spríjemnia voľne strávený čas s rodinou. Požičiavanie vecí bude spoplatnené členským poukazom ( výhodnejšie riešenie ) alebo jednorazovým poplatkom, z ktorého sa budú hradiť náklady spojené s opravami inventáru alebo nákup nového inventáru.

 

Cenovo dostupnejšie a pohodlnejšie

Spoločensky prospešné

Šetrné k životnému prostrediu

Park Kultúry

Počet kultúrnych parkov sa v posledných rokoch na celom svete neustále zvyšuje. Kultúrne parky sa stávajú rozšírenými prostriedkami na správu a zveľaďovanie kultúrneho a prírodného dedičstva krajiny. Náš návrh navrhuje otvorený a prístupný verejný priestor, ktorý vytvára novú identitu a vystihuje imaginárnosť mesta. Rovnako je riešením problému s využitím veľkej trávnatej plochy v centre mesta. Nový verejný priestor, ktorý spája Námestie Slobody a novú bytovú výstavbu na Štefánikovej ulici so širším centrom mesta predstavuje jednotný a flexibilný priestor pre každodenné trávenie voľného času aj pre rozsiahle podujatia. Jedinečný mestský zelený priestor v centre mesta. Park Kultúry, ktorý kombinuje účel s krásou, spája verejné umenie a dizajn s priestorom pre psíčkarov, inline dráhou, detským ihriskom, petangovým ihriskom. Projekt bude rovnako slúžiť pre série dočasných a trvalých umeleckých diel, umeleckých úprav, interpretačných značiek, vystúpení a interaktívnych exponátov. Projekt spracoval člen nášho o.z. Matúš Geschwandtner.

Priestor pre novú kultúru

Podpora aktívneho života

Zelené mesto

Zdieľané bicykle

Služby zdieľania bicyklov sú inovatívnym riešením výziev mestskej mobility a efektívnym spôsobom propagácie mestskej cyklistiky a prispievaním k udržateľnejšej a ekologickejšej mobilite. Rozvoj inkluzívnejších služieb zdieľania bicyklov by mohol prilákať rozmanitejšie zastúpenie používateľov a zvýšiť percento občanov využívajúcich túto formu dopravy v meste. Naším cieľom je zbierať staršie nevyužívané bicykle, repasovať ich a dať im ďalšiu šancu pre využitie. Zdieľanie bicyklov bude zo začiatku dostupné pred naším kultúrnym centrom, odkiaľ si svoj bicykel môžete vyzdvihnúť. Systémy zdieľania bicyklov bude fungovať formou členstva, prenájmu . Vrátenia bicyklov nebude automatizovaný prostredníctvom siete kioskových pobočiek po celom meste ako je to v prípade iných miest. Zo začiatku bude dostupná pobočka v centre mesta v areáli nášho kultúrneho centra.

Zelená mestská mobilita

Zdieľaná ekonomika